NÁVOD - Jak správně vybrat podložku

Logo CvicDom web

 

Jak vybrat podložku na cvičení?

Dnes je už výběr podložek tak obrovský, že se vyplatí seřadit si priority výběru podle vlastní preference a pak již hledat v konkrétní kategorii. Při výběru podložky je třeba si zejména ujasnit na jaký typ cvičení se bude používat, jaký máme typ postavy a jaký materiál upřednostňujeme.

Lemon_1

Výběr podložky na cvičení je skutečně věcí osobního vkusu. Zatímco před několika lety byl trh s podložkami poměrně omezený, dnes si už dokáže vybrat každý podložku podle individuálních potřeb.

Dnes již existuje takové množství typů jógy, že výrobci se začali specializovat při výrobě na různé podmínky ve kterých se cvičí a tomu přizpůsobili vlastnosti podložek.

Pokud hledáte rychlé řešení doporučujeme tyto volby:

 

1) Podložky pro vysoké každodenní zatížení

2) Podložky pro běžné nenáročné cvičení

3) Podložky pro nenáročné cvičení dvouvrstvé

3) Podložky na dynamické cvičení

4) Přírodní podložky

5) Cestovatelské podložky

  

Podle typu postavy

 Výběr podložky záleží do jisté míry na typu postavy, protože ovlivňuje samotné cvičení. Pro štíhlejší postavy bude vhodnější měkčí podložka, protože nemáte dostatek "přirozené měkkosti" :). Silnějším postavám může stačit menší tloušťka podložky kolem 4 mm. Standardem jsou podložky od 4 mm tloušťky. Bez ohledu na postavu zvažte, co snesou vaše klouby. Pokud cítíte přílišné nepohodlí a "otlačené" klouby během cvičení, sežeňte si raději silnější podložku a po čase zkuste přejít na tenčí. V neposlední řadě zohledněte vaši výšku. Standardní podložky se vyrábí na výšku cca 180 cm.

  

Podle typu cvičení

 • Pilates a protahování- volte vyšší, měkkou podložku. Čím delší, tím stabilnější.
 • Jóga– tloušťku zvolte tak, aby se vám pohodlně cvičilo. Důležitá je pevnost, protiskluzová úprava a dostatečná délka pro stabilitu ve všech pozicích.
 • Aerobic, gymnastika a další dynamická cvičení- klíčový je protiskluzový povrch a dostatečná výška (minimálně 6 mm) a hustota pro tlumení dopadů.

 

Podle místa na cvičení

Při výběru podložky byste měli zohlednit i to, kde budete nejčastěji cvičit. Pro cvičení v domácím prostředí nemusíte řešit hmotnost, klidně si dopřejte pořádně vyztuženou a velmi kvalitní podložky řady eKOMat.

Kilo či dvě navíc naopak pocítíte, pokud budete svou podložku velmi často přenášet. V úvahu lze vzít ještě i váhu samotné tašky na jógu, jejíž hmotnost opět závisí na hmotnosti podložky. Těžší podložky vyžadují pevnější materiál a tím pádem i větší vlastní hmotnost. Pro běžné cvičení s donášením podložky do jógacentra jsou zcela vyhovující podložky řady EuProMed BASIC s taškou Exclusive.

Milovníci cestování po světě, kteří si rádi zacvičí jógu při východu slunce na pláži jistě ocení ultralehké varianty podložek, které navíc nepřidají na hmotnosti kufru a mohou ušetřit místo v zavazadle na extra pár šatů či bot. Dnes je nabízejí téměř všichni výrobci, jsou uvedeny jako "Travel", "Superlite" a tloušťkou se pohybují mezi 1 a 1,5mm. My pro tyto účely máme podložku Travel MESH.

 

Tip: Za úvahu stojí i koupě druhé cestovatelské jogamatky, pokud jednu máte do studia.

 Travel_mesh (2)

Materiál

Milujete své zdraví i naši matku Zemi? Vyhněte se podložkám vyrobeným z klasického PVC, který se stále používá zejména u levnějších variant podložek. Existují studie také o tom, že by mohly být karcinogenní. Jsou těžko recyklovatelné a jediná možnost je vyhodit je = přibývání zbytečného odpadu.

Pokud již z nějakého důvodu toužíte po podložce z PVC, zvolte alespoň recyklovaný PVC materiál, který je šetrnější k přírodě.

Na trhu dnes najdeme nejčastěji tyto materiály a kombinace:

 • PVC / eko PVC – ekologickou podložku z PVC představíme v listopadu 2020
 • Přírodní kaučuk/ + Polyuretanový povrch
 • Jutové
 • Bavleněné / Koberec – v současné době nenabízíme
 • Suede / microfiber povrch v kombinaci s přírodním kaučukem - nenabízíme
 • Korkové nebo v kombináci s přírodním kaučukem - nenabízíme
 • TPE pěna – všechny podložky řad BASIC a ADVANCE
 • NBR pěna – chystáme na rok 2021
 • EVA pěna - nenabízíme

 

Povrch

Z hlediska osobního komfortu i přilnavosti může záležet i na typu povrchu podložky. V zásadě mohou být dva druhy - drsnější nebo hladší struktura. Během náročných pozic oceníte drsnější strukturu podložky, zatímco při pomalejších sekvencích a pohybech si vystačíte s hladkou strukturou.

Hladší podložky bývají vyrobeny zejména z PVC a nebo TPE podložky jsou z tohoto hledisky vhodné. V zásadě se nemusíte obávat příliš velkého rozdílu při cvičení, protože ani ty hladší povrchy vám nebudou vůbec klouzat.

 

Šířka podložky

Standardně mají podložky šířku okolo 60 cm, což je prostor, kdy vleže můžete mít ruce jen mírně od těla. Dnes začínají být populární podložky s větší šířkou, které umožňují zůstat u většiny cvičení ve spojení s podložkou a vytvoří vám pocit většího vlastního prostoru.

Na trhu dnes najdeme i podložky šířky 66 - 68 cm. Například naše řada podložek EuProMed PROFI je široká 66 cm. Je však vždy vzít v úvahu to, že budou při srolování "vyšší" a tím pádem budete potřebovat i více místa v tašce nebo si koupit nastavitelné popruhy. Do všech našich tašek se vejdou všechny naše podložky.

 

Hypoalergenní podložky

Pro alergiky jsou na trhu i speciální podložky, vyrobené z hypoalergeního materiálu. Ptejte se vždy dodavatele / prodejce. Zaměřte se na obsah látek a barviv použitých při výrobě. Vyhýbejte se zejména AZO barvivům a levným příliš probarveným vzorem. Čím nižší bude cena podložky tím více se muselo šetřit při výrobě a na materiálech. Naše přírodní podložky eKOMat neobsahují žádné dráždivé chemické látky.

 Yute_1

  

Vzory podložek

Existují v podstatě jen dva typy podložek podle vzoru. Jeden typ má na povrchu pouze jednu barvu / odstín a žádné jiné rušivé elementy. Nejčastěji to oceňují lidé, kteří chtějí být ponořeni do svého cvičení, soustředit mysl jedním směrem a nechtějí být rozptylováni různými tvary či vzory na podložce.

Druhý typ lidí právě upřednostňuje určitý obrazec, mandalu, Yantra či geometrické tvary, které pomáhají lépe se dostat do pozic a podložka stimuluje mozek vizuálně. Některé vzory jako mandaly působí i přímo na psychiku člověka a díky tomu se lépe uvolní a cítí se při cvičení lépe. Nedá se říci, co je lepší. Je to čistě na osobních preferencích a netřeba si s tím velmi lámat hlavu. 

Stačí poslouchat svji intuici a vybrat si vzor, který vás nejvíce přitahuje, ten bude zřejmě pro vás i prospěšný. Krásný design najdete většinou na podložkách ze semišového (suede) povrchu. Zde je potřeba počítat s tím, že tyto podložky jsou náročnější na údržbu. Také je větší riziko, že při potisku byly použity méně kvalitní barvy.

 

Věříme, že vám náš návod pomohl ve výběru té správné podložky.

 

S pozdravem

Cvičdom.cz

Logo CvicDom web